بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک ، عملی است که برای برطرف کردن حالت افتادگی پلک ها مورد استفاده قرار میگیرد. طبیعتا با روند رو به افزایش سن چربی اضافی در ناحیه بالا و پایین پلک جمع می شوند و این تجمع باعث افتادگی ابرو ، پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا می گردد. در روند این عمل زیبایی چشم ها زیبا ، جوان تر و شاداب تر می شود. جراحی پف پلک از رایج ترین نوع جراحی پلک است. پروسه مذکور ، در راستای زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار میگیرد ، برای بهتر کردن و درمان دید ، سلامت و راحتی چشم ضروری است. دکتر محمد حسین دادگرنیا ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در یزد با استفاده از روش عمل پلک به راحتی می تواند عیوب ظاهری و حتی مشکلات پیش آمده در ظاهر پلک ها را با روش فوق برطرف کند.

 

جراحی پلک - دکتر محمدحسین دادگرنیا

 

مشاوره جهت جراحی پلک

عمل زیبایی پلک برای درمان افتادگی و پف پلک بالا و پلک پایین استفاده می شود. افتادگی های کنار پلک موجب سنگینی چشم می شود و برخی مواقع در دید بیمار اختلال ایجاد می کند. بلفاروپلاستی شامل برداشتن پوست اضافه پلک و کم کردن میزان چربی اطراف پلک ها است. این عمل تحت بی حسی موضعی و بدون درد ، کم تهاجم و با حداقل میزان خونریزی صورت میگیرد. گفتنی است که پلک های بالا و پایین را می توان به صورت مجزا یا هر یک را در جلسات مجزا جراحی کرد.

متقاضیان جراحی زیبایی پلک :

اشخاصی که افتادگی یا شل شدگی پلک ، مانع باز کردن کامل چشم آن ها می شود و یا پلک های زیرین را به سمت پایین می کشد ، می توانند برای رفع این عارضه ، عمل پلک انجام دهند. با استخراج بافت اضافه از پلک بالا یا پایین و یا هر دو پلک ، دید بهبود می یابد و موجب زیباتر و جوان تر شدن آن ها می شود. جراحی پلک ایرادات زیر را برطرف می کند :

 • پف یا پوست اضافی زیر پلک بالا و پایین
 • افتادگی یا پف پلک
 • اختلال در دید
 • پیدا شدن سفیدی زیر عنبیه به علت افتادگی پلک پایین

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک نیستند؟

پزشکتان در جلسه مشاوره در یزد ، تمامی موارد مربوط به سلامتی شما را ارزیابی می کند و در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های زیر ، ممکن است کمی شرایط تغییر کند ، بنابراین حتماً در صورت ابتلا به هر یک از بیماری ها یا مشکلات پزشک خود را مطلع نمایید.

 • اگر دچار سرماخوردگی ، آنفولانزا یا عفونتی در بدن خود هستید ، متخصص تا بهبودی تمام و کمال شما صبر می کند و اجازه عمل را نمی دهد.
 • همچنین ، اگر دارای بیماری های مربوط به غده تیروئید هستید ، بعنوان کاندیدای خوبی برای این عمل زیبایی به حساب نمی آیید.
 • افراد دارای بیماری های عفونی حاد ، مثل هپاتیت یا ایدز و کسانیکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز گزینه خوبی برای این پروسه نیستند.
 • افراد مبتلا به دیابت ، حتماً باید قبل از جراحی پلک ، پزشک خود را از وجود این مریضی مطلع کنند ، چون می تواند حین عمل ، مشکلاتی بوجود بیاورد. همچنین ، مبتلایان به فشار خون بالا و بیماری های قلبی باید سوابق پزشکی خود را بطور دقیق در اختیار جراح خود قرار دهند.
 • کسانی که با مشکلات چشمی ، مثل اختلال غدد اشکی و خشکی چشم یا جدا شدگی شبکیه مواجه هستند نیز این عمل برایشان پر ریسک و خطر آفرین است و بایستی قبل از عمل ، با پزشک خود مشورت نمایند تا احتیاط لازم را در این زمینه به عمل آورد.
 • کسانیکه داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مصرف می کنند ، باید دو هفته قبل از اقدام به عمل ، این داروها را به توصیه دکتر خود متوقف کنند ، چون می تواند موجب اختلال در گردش خون و افزایش خونریزی و کبودی شود.

اقدامات قبل از جراحی پلک

مراحل آماده شدن برای بلفاروپلاستی به شرح زیر است :

 • با توجه به بیماری های زمینه ای که فرد دارد بایستی به بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در یزد مراجعه کرده که تعیین شود می تواند پروسه را انجام دهد یا خیر؟
 • برای اطلاع دقیق از شرایط فیزیکی و جسمانی بایستی سابقه پزشکی خود را به متخصص نشان دهید. در صورت نداشتن این سوابق سلامتی ، باید آزمایشات مربوطه را انجام دهد که طبق صلاحدید پزشک درخواست می شود.
 • منع مصرف برخی داروها به خصوص مکمل های غیر تجویزی
 • رزرو و دریافت نوبت مشاوره قبل از روز جراحی. برای چکاپ و اطمینان از صحت و سلامت فرد است و هیچ ارتباطی با جلسه مشاوره اولیه ندارد که شخص هنوز از انتخاب خود مطمئن نیست.
 • خانم ها در روز عمل بدون آرایش حضور پیدا کنند
 • قبل از جراحی و تمام مدت اون روز نباید چیزی بخورید
 • به همراه فردی دیگر به مرکز مراجعه کنید که هنگام بازگشت به منزل مراقب شما باشد

روش انجام جراحی پلک

اگر هر دو پلک همزمان مورد جراحی قرار بگیرند ، جراح ابتدا پلک بالا را عمل می کند. برش ایجاد شده را در راستای خطوط طبیعی پلک به وجود می آورند و از طریق این برش ، پوست را از بافت زیرین آن جدا میکند و پوست و چربی اضافی و در صورت لزوم عضله را بر میدارد. در مرحله بعد ، جراح برش ها را به وسیله بخیه های ریز می بندد. نهایت ماندگاری دوخت های پلک بالا سه تا شش روز است. اما جراحی پلک پایین ، بستگی به تکنیک به کار برده شده دارد و در برخی موارد نیازی به بخیه نیست. برای حذف کردن و استخراج پف پلک و بافت اضافی از تیغ و قیچی جراحی ، دستگاه های ایجاد برش با رادیوفرکوئنسی و لیزر استفاده می شود. جراح در زمان عمل تصمیم می گیرد که چه مقدار از بافت بایستی برداشته شود. دقت بالا در زمان دوخت دو لبه پوست بسیار مهم است که ابروها و پلک ها حالت زیبایی پیداکنند.

 

جراحی پلک-دکتر محمدحسین دادگرنیا

 

جراحی پلک پایین :

چندین متد برای عمل زیبایی پلک زیرین وجود دارد. دریک فرآیند پزشک برش را داخل پلک می زند که بتواند چربی را خارج کند ، این برش قابل رویت نیست. دکتر برخی مواقع خطوط ظریف روی پوست را با استفاده از لیزر صاف می کند. در روند دیگر ، برش در خطوط مژه ها به وجود می آید. جراح پوست و چربی اضافی و شل شده را از طریق این برش خارج می کند. خط برش پس از زمان کوتاهی محو می شود. به خاطر داشته باشید در بعضی موارد این امکان وجود دارد که پس از پروسه جراحی پلک ، به روش های جوانساز مانند لیزر توصیه گردید.

جراحی پلک فوقانی :

عمل پلک بالا برای از میان برداشتن حالت پف دار و شلی پوست پلک بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند ، برشی در خط چین پشت پلک به حالتی ایجاد می شود که بعد از جراحی پلک آثاری از آن بر جای باقی نماند. در بسیاری به حدی این افتادگی پلک بسیار است که موجب محدود شدن دایره دید آنان می شود.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی :

استفاده مکرر و مرتب از پماد آنتی بیوتیک طبق صلاحدید پزشک روی چشم بزنید. برای اقدامات بعد از عمل بهترین دکتر گوش و حلق و بینی یزد توصیه می کند که استراحت کنید و چشم ها را خسته نکنید. و تا چندین روز بعد از روند جراحی از کمپرس سرد استفاده شود. کم کردن فعالیت های روزمره موجب کاهش میزان کبودی و تورم می گردد و ناراحتی و درد در دوره نقاهت را به حداقل می رساند. بیمار بعد از دو روز می تواند به فعالیت های روزمره ادامه دهد و به انجام کارهایش بپردازد. اما بخاطر داشته باشید که انجام فعالیت های ورزشی و بلند کردن وسایل سنگین ، تا حداقل یک هفته بعد از بلفاروپلاستی ممنوع است و نباید سراغ این قبیل فعالیت ها بروید. نیازی به کشیدن بخیه ها نیست ، زیرا جنس نخ استفاده شده در زمان دوخت جذبی است و بعد از گذشت چند روز میافتند. در برخی موارد که از نخ های بخیه غیر جذبی استفاده می شود ، نهایتا یک الی دو هفته بعد از عمل کشیده می شوند. طبیعتا بعد از پروسه مذکور ، کمی حس درد و ناراحتی را دارید که کاملا نرمال و طبیعی است. استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک ، راهی برای تحمل و برطرف کردن این حالت به وجود آمده است.

عارضه بعد از عمل پلک :

بلفارو پلاستی چه با قصد درمانی و چه زیبایی صورت بگیرد ، تغییر بسزایی در چهره فرد به وجود خواهد آمد. عارضه پدید آمده بعد از این عمل از محدود تا گسترده بسته به میزان تبحر جراح دارد ، زیرا روند جراحی پلک کم تهاجم و ایمن بوده با حداقل ترین میزان خونریزی. در نتیجه داشتن عارضه های وخیم و نگران کننده تنها به علت بی تجربگی دکتر به وجود می آید. در غیر اینصورت اگر پروسه را پزشک با تجربه و حاذق انجام دهد ، یکسری عوارض اجتناب ناپذیر همچون تورم ، قرمزی و التهاب و غیره از عوارض طبیعی این روش درمانی و زیبایی به حساب می آید.

آیا جراحی بلفاروپلاستی یک نوع عمل لیفت به شمار می آید ؟

در این پروسه پلک های فوقانی و تحتانی لیفت نخواهند شد ، اما به دلیل اینکه پلک کمی حالت افتاده داشته و فرد متقاضی انجام جراحی پلک بوده ممکن است که بعد از مشاهده نتیجه به دست آمده چشم ها را بازتر ببینند و به اشتباه فکر کنند که پلک ها لیفت شده اند.

آیا جراحی زیبایی پلک با درد همراه است ؟

بیشتر مردم به علت ترس از درد و ناراحتی در حین عمل ممکن است که از انجام دادن روند بلفاروپلاستی پشیمان شوند. در این روند ، فرد بخاطر استفاده از بیهوشی عمومی به هیچ عنوان در زمان عمل پلک دردی را تجربه نخواهد کرد. اما پس از اتمام فرآیند کمی تحمل درد و سوزش امری کاملا طبیعی بوده و اگر فرد با آستانه تحمل درد پایینی باشید ، می توان از داروهای تجویز شده دکتر برای تسکین درد استفاده کنید.

هزینه جراحی پلک در یزد

بلفاروپلاستی از قبیل جراحی های زیبایی است که برای بسیاری از افراد جامعه قابلیت انجام دادن آن وجود دارد. اما به یاد داشته باشید که برای احتساب هزینه نهایی جراحی پلک در یزد می بایست چندین فاکتور را مد نظر قرار دهید. دستمزد بهترین جراح پلک ، میزان تغییرات مورد نیاز ، محل جغرافیایی کلینیک و بسیاری موارد دیگر که همگی می توانند بر قیمت نهایی این پروسه تاثیر گذار باشند. میزان ایرادات پلک برای هر فرد با دیگری متفاوت می باشد از همین رو ، ممکن است که هزینه جراحی پلک نیز برای افراد متغیر است.

نتیجه نهایی جراحی پلک :

معمولا تمامی افراد متقاضی این روش درمانی و زیبایی از نتیجه کار بسیار رضایت دارند و از مزایای مانند زیبایی و جوان تر شدن چهره همچنین افزایش اعتماد بنفس برخوردار می گردند.ماندگاری نتایج در بعضی موارد دائمی است و در برخی دیگر مجدد فرد دچار افتادگی در پلک ها می شود.