سرگیجه چیست

  سرگیجه یا به انگلیسی vertigo احساسی که در طی آن، فرد مبتلا احساس می‌کند که خود یا محیط اطراف او در حرکت است و فرد احساس می‌کند محیط اطرافش به دور سرش در حرکت یا چرخش است. اختلال سرگیجه یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی است. سرگیجه معمولا ناشی از اختلال در گوش داخلی یا مغز است.

انواع سرگیجه

سرگیجه در یک تقسیم بندی کلی به دو نوع محیطی و مرکزی تقسیم می شود.

– سرگیجه محیطی: سرگیجه ای که به علت آسیب دستگاه تعادل گوش داخلی یا اعصاب مربوط به آن قبل از ورود به سیستم اعصاب مرکزی اتفاق افتد را سرگیجه محیطی گویند.

انواع سرگیجه محیطی

  • التهاب حاد حلزون گوش داخلی
  • سرگیجه وضعیتی خوش خیم
  • بیماری منییر
  • وستیبولوپاتی توکسیک

مواد و داروهایی که اثر سمی روی سیستم وستیبولی و سیستم تعادل گوش داخلی دارند عبارتند از: الكل، آمینوگلیکوزیدها، سالیسیلات ها، کینین و کینیدین ها و سیس پلاتین.

ازعلایم سرگیجه محیطی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیستاگموس افقی
  • تهوع و استفراغ شدید
  • کاهش شدت سرگیجه پس از چند بار تغییر وضعیت .
  • احساس ترس از حرکت. معمولا چشم های بیمار در مرحله حاد بسته است.

سرگیجه مرکزی

به سرگیجه ای که به دلیل آسیب به ساقه مغز، مخچه یا راه های مخچه ای باشد، سرگیجه مرکزی گویند.

علل سرگیجه مرکزی:

در صورتی که سرگیجه از نوع سرگیجه مرکزی باشد، ممکن است ناشی عواملی چون سکته مغزی، وجود تومور در مخچه، میگرن، بیماری ام اس باشد.

دلایل دیگر سرگیجه

سرگیجه ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به قائده جمجمه باشد.خونریزی مخچه با سرگیجه،سردرد،اشکال در راه رفتن و ناتوانی در نگاه کردن به یک سمت مشخص می شود. غالبا علامت اولیه در بیماری ام.اس نیز سرگیجه است که معمولا شروع ناگهانی دارد.

ضربه به سر،آسیب گردن،میگرن و مصرف الکل نیز ممکن است منجر به سرگیجه شود. دیابت می تواند منجر به تصلب شرائین و کاهش جریان خون مغزی شده و این امر باعث سرگیجه می شود. لذا كشف علت سرگيجه، نياز به بررسي هاي همه جانبه از سوي متخصصين اين حوزه و انجام ارزيابي هاي دهليزي از سوي شنوايي شناسان دارد.

روش های تشخیص علل سرگیجه

شنوایی سنجی

تست‌های مربوط به سنجش عملکرد وستیبولار، مانند استفاده از صندلی چرخشی

الکترونیستاگموگرافی که در آن الکترودهایی در بالا و پایین چشم فرزند شما قرار داده می‌شود تا حرکات سریع چشم ارزیابی شود.

الکتروانسفالوگرافی، آزمایشی که به کمک آن فعالیت‌های الکتریکی مغز کودک شما اندازه‌گیری می‌شود.

آزمایش خون

سی تی اسکن، اشعه ایکس یا  ام آر ای

ردیابی حرکات چشم

ارزیابی دقت دینامیکی بینایی، که در آن بیمار سر خود را به آرامی تکان خواهد داد.

ارزیابی هماهنگی و مهارت‌های حرکتی، از قبیل انجام حرکات خاص، لی لی کردن، پریدن، بالا و پایین رفتن با چشم باز و بسته

درمان سرگیجه

اغلب داروهای آنتی هیستامین مانتد دیمن هیدرینات و سیناریزین ویا فنوتیازینها مانند تی اتیل پرازین برای درمان سرگیجه، البته با تجویز پزشک مصرف می‌شوند. برای تسکین حالت تهوع و سرگیجه، پزشک ممکن است با تجویز داروهایی مانند مکلزین ، دیازپام  والیوم و یا تجویز دیمن هیدرینات و تجویز یک دوره کوتاه کورتیکواستروئید عملکرد دهلیزی را بهبود بخشد. اگر سایر روش‌های درمانی مؤثر نباشد ممکن است عمل جراحی ضروری باشد.

سرگیجه و زمان مراجعه به پزشک

بعضی از انواع سرگیجه درمان نیاز ندارد اما در سرگیجه شدید و مداوم باید حتماً به پزشک مراجعه شود. در صورتی که به همراه سرگیجه مشکلات زیر هم وجود داشت مراجعه به پزشک ضروری است:

سردرد شدید، تار شدن بینایی، از بین رفتن یا ضعیف شدن شنوایی،مشکلات گفتاری،ناتوانی در پاها یا دست ها،غش، مشکل در راه رفتن، بیحسی، درد سینه یا تغییر در ضربان قلب